На 20 април 2019 г. се проведе второто издание на единствения по рода си ден на отворените врати – ТУЕС Фест. Технологично училище „Електронни системи“ към ТУ-София беше посетено от 1 000 души, които присъстваха на демонстрации на 70 технологични разработки, създадени от 150 ученици от 8-ми до 12-ти клас в училището. Носителите на първите награди в категориите Компютърни мрежи, Системно програмиране и Вградени системи и роботика бяха определени чрез система за електронно гласуване от посетителите на място, създадена също от ученици на ТУЕС.
Заместник-министърът на образованието и науката г-жа Таня Михайлова връчи наградата в категория Софтуер на осмокласниците Матей Вълов и Александър Асса за разработената от тях игра EscapeTUES.
Наградата в категория Вградени системи и роботика спечели Теодор Тодоров от 11 клас за своя Електроборд – нов икономичен начин за бързо предвижване в града и избягване на задръствания. Отличието връчи проф. Любомир Димитров, заместник-ректор на ТУ-София.
Посетителите определиха като най-добър проект в категория Компютърни мрежи приложениетоWiFinderна 12-токласника Румен Величков, което намира пароли за безжичните мрежи в близост до потребителя. Наградата връчи доц. д-р инж. Стела Стефанова, директор на Технологично училище „Електронни системи“ към ТУ-София.
Енчо Шахънов от 12 клас, който наскоро получи Младежката награда на БАИТ за системата си за локализиране на хора в планината, бе отличен със специалните награди на TelebidPro и Телелинк Бизнес Сървисис. TelebidPro наградиха още два проекта – батълбот-аBlueCapricorn на 11-токласниците Симеон Георгиев, Анета Цветкова и Евгени Димов и Electron–ota– услуга за актуализиране наElectronприложения, разработена от Денис Христов от 12 клас. Приложението на Денис получи награда и от VMware. Другите две специални награди на VMware получиха Карина Козарова от 12 клас за проекта си за социална мрежа за организиране и управление на събитияEventManager и осмокласниците Рая Литова, Яна Тошкова и Искрен Александров за състезателната игра за бързо и точно рисуванеD.R.A.W. Системата AccessWolfза електронно планиране и контрол на достъпа на събития беше отличена със специална награда от Experian. Тя е разработена от Даниел Янев, Боян Каратотев, Виктор Найчев, Владимир Владинов и Денис Христов от 12 клас. Experian отличи с награда и тостера, който изпича изображения, създаден от Александър Милисов от 11 клас. Двама 12-токласници получиха специалните награди на Kaufland IT Hub – Ангел Ячев за системата си за защита от хакерски атаки и Боян Каратотев за автоматизираната система за защита на софтуерни слабости вLinux. Компанията връчи награда и на устройството Readability, което „превежда“ текст в брайлово писмо, създадено от Ангел Пенчев, Боян Иванов и Симеон Георгиев от 10 клас и Тодор Димитров и Илиян Танчев от 12 клас в ТУЕС. Виктор Найчев от 12 клас получи специална награда от Droxic за софтуерно дефинирана радио система, в която традиционните хардуерни елементи са дефинирани чрез софтуер. Награда от Dorxic получи и Владимир Владинов от 12 клас за приложението за решаване на стереометрични задачи с помощта на виртуална реалност. Проектът ProductChainза проверка на автентичността на стоки в търговската мрежа, работещ чрез блокчейн технология, получи специалната награда на Ocado Technology. Проектът е създаден от 10-токласниците Мартин Йорданов, Георги Любенов, Огнян Барух и Антон Анчев. Компанията Телелинк Бизнес Сървисис отличи приложението DigiD0c, което следи физическото и психическото здраве на човек. То е създадено от Петър Герасимов, Теодор Станишев, Румен Величков от 12 клас, Мартин Йорданов от 11 клас, Виктор Велев и Георги Любенов от 10 клас. Наскоро учениците спечелиха с това приложение хакатона на студентския клуб на Американския университет в България. Телелинк Бизнес Сървисис връчиха награда и на движещото се кошче за боклукSmartKofa, разработено от Стоян Тинчев, Александър Александров, Кристиан Васиков, Даниел Рогачев и Емил Шаров от 9 клас.
Посетителите на ТУЕС Фест бяха впечатлени от още много други проекти, сред които автоматизиран аквариум, система за управление на осветлението в дома, система за дистанционно активиране на функции в автомобила, гласов асистент за незрящи хора, диспенсер за лекарства за възрастни пациенти в социални домове, инкубатор за яйца, машина за рисуване, различни игри и много от т.нар. Battlebots. Представените проекти са разработвани от учениците като курсови работи, дипломни проекти, състезателни проекти в ученическия хакатон Hack TUES 365, както и в извънкласни занимания. Пълния списък с проекти, участвали на ТУЕС Фест 2019, можете да разгледате на този линк.
Изложението се организира от ученици-доброволци с подкрепата на Асоциацията на завършилите ТУЕС и ръководството на училището.
Коментари