Industry Insights from Alumni Association TUES: GlobalFoundries

В чест на 10-тата годишнина на АЗТУЕС, с вълнение ви представяме новата ни рубрика „Industry Insights from Alumni Association TUES“ – пространство, където ще ви срещнем с водещите компании в ИТ сектора и техните успехи. Чрез тази инициатива целим да ви вдъхновим с прозрения от света на технологиите, да ви покажем как бизнесът и образованието вървят ръка за ръка, и да разкрием възможностите за младите таланти да се развиват и израстват.

В първото ни издание имаме удоволствието да ви запознаем с GlobalFoundries – глобален лидер в микроелектрониката с над 20-годишен опит в България. Тази компания не само произвежда чипове, които променят света, но и активно инвестира в бъдещите инженери и иноватори. Готови ли сте да научите каква роля играе GlobalFoundries в технологичната революция и как вие можете да се включите? Четете нататък!

Здравейте, представете компанията и нейната мисия?

GlobalFoundries е единствения производител на интегрални схеми (semiconductor foundry), който има подразделение в България и в региона като цяло. Понятието “semiconductor foundry” не е познато на широката публика. Това са компаниите, които разработват технологии и произвеждат интегрални схеми, като проектирането се извършва от други фирми. Това, което ни отличава от останалите компании в бранша, е уникалната възможност да участваме в разработка на технологии на бъдещето в електрониката – област върху която се гради цялата съвременна индустрия. 

2. Каква е историята на Вашата компания и как сте стигнали до позицията, в която се намирате днес?

Дейността на офиса в България стартира преди малко повече от 20 години, когато българска компания става контрактор на IBM и няколко от нейните служители започват работа по проекти, свързани с автоматизация на проектирането в микроелектрониката. С течение на времето, броят на хората, заети с тази дейност се увеличаваше, благодарение на нарастващото доверие на нашите партньори в качеството и прецизността на работа на българските експерти. През 2015 година, GlobalFoundries придоби IBM Microelectronics и ние продължихме работата си като контрактор на GlobalFoundries. През 2019 година екипа вече беше надхвърлил 100 човека и беше основана GlobalFoundries Bulgaria.

В момента във фирмата работят повече от 300 човека и без преувеличение мога да кажа, че през последните 20 години активно сме участвали в разработката на едни от най-съвременните технологии за производство на интегрални схеми. Наши чипове летят в космоса, правят автомобилите по-сигурни, осигуряват интернет свързаност, поддържат експлозивния растеж на AI………и ми позволяват да си светна лампата вкъщи през телефона 😊.

3. Какво Ви мотивира да се включите в инициативата на Асоциация на Завършилите ТУЕС?

През всичките тези години, един от основните източници на “свежи” кадри за компанията е нашата стажантска програма, чието съществуване нямаше да е възможно без активното сътрудничество с университетите и ТУЕС. Тази връзка датира от много години и ние приемаме участието в подобни инициативи като кауза. Използваме всяка възможност, за да запалим младите хора и им покажем колко интересна и широка е областта на микроелектрониката и колко много възможности за реализация има в нея.

4. Какви са най-новите тенденции в ИТ индустрията, които според Вас ще оформят бъдещето на сектора?

Очаква се в следващите години развитието на технологии за:

✅изкуствен интелект, 
✅автономното управление на автомобили, дронове и други апарати,
✅електромобилност, 
✅Internet of Things (IoT) и др. 

да доведе до експоненциално нарастване на броя произвеждани чипове, като до 2030 се предвижда удвояване спрямо нивото от 2023. 

Развитието на тези области изискват и постоянна разработка на нови технологии като: силициева фотоника (Silicon Photonics), радио-честотни и високоволтови електронни устройства базирани на нови материали (GaN, SiGe, SiC), 3D интеграция на интегрални схеми и много други.

5. Как Вие и Вашата компания се адаптирате към тези тенденции и променящата се технологична среда?

Разработката на нови технологии е основната дейност на GlobalFoundries. В общи линии на нас ни е най-интересно когато има бурно технологично развитие и за щастие времето, в което живеем е точно такова.

6. Какви умения и квалификации считате за най-ценни за новите професионалисти в ИТ сектора?

На английски има един израз, който много харесвам: Hire for the attitude, train for the skills! На първо място – човек трябва да мисли логично. Също така да подхожда практично към решаването на проблемите и открито да споделя когато има проблеми. Останалото се научава с времето.

7. Каква роля играе непрекъснатото обучение и професионално развитие в ИТ индустрията?

Да бъдеш част от ИТ индустрията в днешно време означава да не спираш своето усъвършенстване като професионалист и като личност. Технологиите, с които боравим еволюират и се променят. Неизменна част от ежедневието на един ИТ специалист е свързано със сътрудничеството с колеги от всички краища на света. Служителите на GlobalFoundries са насърчавани и имат възможност да присъстват на разнообразни курсове и да се възползват от програми за сертификация, както от чисто техническо естество, така и такива, които имат за цел да улеснят комуникацията и разбирателството с представители на различни групи и общности.

8. Какви ресурси или обучения препоръчвате на младите специалисти, които желаят да се развиват в ИТ сферата?

Главна препоръка към младите хора, които стартират своя път в ИТ сферата, е да не подценяват университетското образование и да вложат усилията си в придобиване на съответната образователно-квалификационна степен. Към настоящият момент има редица организации, които предлагат курсове и предоставят възможност за сертифициране в различни направления. Всяка една от тези програми представлява отлично допълнение към дипломата за висше образование. Не трябва да забравяме и възможностите, които стажантските програми на компаниите в брашна предоставят на учащите. Целевата група на стажантската програма на GlobalFoundries са студенти с технологичен профил,  които имат нагласата да съчетаят заниманията си в университета със стаж, който представлява демоверсия на бъдещата им работа на пълен работен ден.

9. Какво според Вас е бъдещето на образованието в ИТ и как компаниите могат да допринесат за неговото развитие?

Бизнесът трябва да играе проактивната роля в сътрудничеството с образователните институции. Ако искаме за в бъдеще да разчитаме на все по-добре подготвени кадри, трябва да предоставяме необходимата обратна връзка на училища и университети, които от своя страна ще я използват, за да адаптират учебната програма спрямо новите реалности и тенденции.

10. Как бихте описали корпоративната култура във Вашата компания?

Корпоративната култура в нашата компания до голяма степен се припокрива с общоприетите представи за култура. Уважението между хората и разбирателството са в основата на всичко, като личния пример е от особено значение. По-опитните постоянно споделят опит с новодошлите. Всеки е свободен да сподели мнението си по даден въпрос. Цялостното усещане за гостоприемна и приветлива работна среда е в основата на мотивацията и удоволетвореността на екипа.

11. Как Вашата компания се ангажира със социална отговорност и подкрепа на общността?

Във фирмата има една общност – GlobalGives, която се ангажира с множество различни каузи. Хората от офиса в София са изключително активни и често се включват в най-различни доброволчески кампании. От началото на тази година сме организирали базар за мартеници, участвахме в кампанията „Капачки за бъдеще“, организирахме великденски базар и базар за обмен и даряване на книги, а целогодишно тече кампания за рециклиране на електронни отпадъци и батерии.  

Също така колеги от фирмата редовно водят лекции, дипломни работи и стажове на ученици и студенти.

Естествено и на корпоративно ниво се опитваме да помагаме с предоставяне на техника, лицензи и практически знания на различни акадмични институции и училища.

12. Какво е значението на партньорството с асоциации като нашата за Вашата компания?

  • Как виждате бъдещото сътрудничество между бизнеса и образователните общности?

Сътрудничеството с образователни общности от различните фази на обучение – гимназиално и университетско, е от особено значение за GlobalFoundries. Подготовката на кадрите за бъдещата им работа и кариерно изграждане не стартира в университета. Това става още в гимназиалния етап на обучение, когато благодарение на инициативите, организирани в сътрудничество между бизнеса и училищата, младите хора имат възможност да се информират за най-новите тенденции и възможностите за бъдещо кариерно развитие. Това им помага да се ориентират по-добре и да изберат подходящ профил за тяхното последващо обучение в университета. 

13. Какви са бъдещите Ви планове и цели за развитието на компанията?

През последните години GlobalFoundries Bulgaria претърпява бурно развитие. Ние продължаваме да разширяваме дейността си в България, формираме нови екипи и разнообразяваме портфолиото си от задачи и дейности. Визията ни за идните години е да продължаваме да се развиваме и да изграждаме и поддържаме атрактивна и конкурентноспособна среда за работа. 

14. Какво бихте искали да кажете на нашата общност от туесари и партньори?

Посланието, което ние бихме искали да отправим към туесарската общност е „Продължавайте да бъдете такива, каквито сте, и правете това, което умеете най-добре – да формирате бъдеще!“

15. Как оценявате значението на ТУЕС и АЗТУЕС за развитието на ИТ индустрията в България?

Не малко от колегите са завършили ТУЕС. Ето защо, ние оценяваме партньорството си с ТУЕС и АЗТУЕС като ключови. През последните десетилетия ТУЕС е утвърдил реномето си на успешен инкубатор на млади таланти  в ИТ сферата. Но по-важно, ТУЕС се е утвърдило като училище създаващо добри и мислещи хора – проповядващо определени ценности, създаващо чувство за общност и насърчаващо свободния дух. Начинът, по който ТУЕС се развива, инициативите, които се осъществяват с помощта на АЗТУЕС превръщат училището в единствено по рода си в страната и региона, както и във важен фактор за развитието на целия бранш! 

Вдъхновихме ли ви?

Коментари