Industry Insights from Alumni Association TUES:DevriX

DevriX е повече от технологичен партньор – те са вдъхновяваща сила в българската ИТ индустрия и ценен съюзник на ТУЕС. Вече повече от шест години, тази иновативна компания не просто подкрепя инициативите на Асоциацията на завършилите ТУЕС, но и активно се включва в тях. От HackTUES и TUES Fest до летните стажове за ученици, DevriX е винаги до нас с идеи, ресурси и огромен ентусиазъм.

Днес в рубриката „Industry Insights from Alumni Association TUES“ ви срещаме с Божидар Вълчовски, Tech Lead в DevriX и горд туесар, който споделя своя вдъхновяващ път – от амбициозен ученик до лидер в една от топ 20 WordPress агенциите в света. Ще научите повече за принципите и корпоративната култура на DevriX, тяхната визия за бъдещето и важността на партньорството между бизнеса и образованието. DevriX не е просто успешна ИТ компания, а истински приятел на ТУЕС и ценен поддръжник на новото поколение ИТ специалисти.

1. Бихте ли представили Вашата компания и нейната мисия?

DevriX е водеща B2B агенция за уеб разработка, специализирана в WordPress решения на корпоративно ниво, както и в множество други технологии. Ние сме сред топ 20 WordPress агенциите в световен мащаб. 

Нашата основна мисия е да подпомагаме бизнесите, с които работим, като им предоставяме ефективни и иновативни технологични решения, които да им помогнат да преодолеят критични предизвикателства и да се развиват устойчиво. 

Това, което ни отличава, е нашият стратегически подход, ориентиран към резултати, и способността ни да предложим персонализирани и мащабируеми решения за сложни бизнес нужди.

2. Каква е историята на Вашата компания и как сте стигнали до позицията, в която се намирате днес?

Моят път в DevriX започна преди близо 8 години, когато бях ученик в ТУЕС, по-точно в 12 клас преди завършването ми. Офисът тогава беше в близост до училището и ми беше удобно след часовете. Започнах като “много Junior” PHP developer и положих начало на кариерата си, макар и не full time, за да се справям и с другите си задължения все пак. 

В първата година след започването ми станах и Project Owner – бях “мостчето” между екипите и клиента. Работих активно с клиентите и личното ми “портфолио” растеше с още такива. Година или две след това прерастнах към Tech Lead на компанията, като това е и настоящата ми роля и отговорностите станаха повече – R&D, развитието на техническите екипи, още по-близка работа с клиентите и с ръководството на компанията ни. 

Ключовите моменти за мен са много и варират спрямо на кой етап съм бил от развитието си, но спокойно мога да кажа, че подкрепата от колегите, твърдоглавието ми и взимането на решения, които ме изваждаха от комфортната ми зона, са определено в топ 3.

3. Какво Ви мотивира да се включите в инициативата на Alumni Association TUES?

На първо място се надявам участието ми да повлияе позитивно на отсрещната страна. Ако съм успял да помогна на даден човек да вземе решение за бъдещата си кариера, или просто съм го мотивирал под една или друга форма, значи съм постигнал очакванията си.

4. Какви са най-новите тенденции в ИТ индустрията, които според Вас ще оформят бъдещето на сектора?

Мисля, че всеки би се съгласил, че най-новите тенденции, оформящи бъдещето на ИТ индустрията, са тясно свързани с изкуствен интелект. За броени години станахме част от светкавичното развитие на AI, започвайки с базови чат системи, развивайки се до генериране на видеа, снимки и съдържание с изненадваща точност и свръх реализъм.

Изкуственият интелект вече се използва активно по света – в медицина, ИТ компании, производство, B2C системи и прочее. Пътят от тук за AI е само нагоре и приложимост има във всеки тип бизнес.

5. Как Вие и Вашата компания се адаптирате към тези тенденции и променящата се технологична среда?  

Екипът ни активно разработва вътрешни системи, които да улеснят множество от процесите ни, които досега или сме правили ръчно, или сме намерили начин да станат още по-ефективни с помощта на AI.

От проекти, разчитащи на изкуствен интелект да агрегира информация по ключови думи, полезна за нашият sales отдел, до адаптирането на работните процеси на техническия екип, внедрявайки нов tooling за автоматизиране и разработка с цел подобряване на ефективността и отърваване от “тромавата” работа.

6. Какви умения и квалификации считате за най-ценни за новите професионалисти в ИТ сектора?

Моят съвет за новите кадри е да не спират да търсят поле за изява и развитие. Индустрията е динамична и всички видяхме какво критично развитие е възможно в рамките на месеци (ChatGPT). 

Затова трябва постоянно да се упражняват знанията и да се използва всеки удобен момент да се придобият нови такива. Но, в крайна сметка, без значение какво е нашумяло сега, най-важното е човекът да има желание, мотивация и да отделя нужното време. 

7. Каква роля играе непрекъснатото обучение и професионално развитие в ИТ индустрията? 

Рискувайки, че се повтарям, непрекъснатото обучение и развитие е нужно за всеки един специалист, и е особено нужно предвид темпото, с което се развива индустрията.

Споделянето на опит помежду си, интересувайки се от новости, експериментиране и следене на избрани платформи, в които дадена общност споделя знания и практически примери, са просто малка част от начините, по които е възможно да се поддържа нивото на знания. Разбира се, това е валидно само ако има и практика, защото само с четене – не става.

Това са и част от начините, по които ние се развиваме активно в компанията, в допълнение имаме и вътрешни workshops в които всеки може да е “host” и да сподели нещо, което смята за полезно, да покаже решение на проблем или нещо друго. Имаме и канали, в които споделяме ресурси от интернет – интересни статии, новости и прочее, но освен това имаме и workshops с външни лица, които помагат с подобряването на съвместната работа между екипите.

8. Какви ресурси или обучения препоръчвате на младите специалисти, които желаят да се развиват в ИТ сферата?

Ресурсите и обученията много зависят от насоката в която младите специалисти желаят да се развиват. SoftUni предлагат различни задълбочени курсове, които могат да положат хубава основа за начало на кариера.

Най-важното, обаче, е, че ако не се отделя допълнително време извън курсовете да се упражнява наученото и да се експериментира с новости, разчитайки изцяло и само на курсовете, едва ли ще доведе до скоростно развитие.

9. Какво според Вас е бъдещето на образованието в ИТ и как компаниите могат да допринесат за неговото развитие?

Това е много хубав въпрос и според мен има много големи и различни възможности компаниите да се интегрират още повече в ИТ образованието и да има силно позитивен ефект както върху самите компании, така и на ИТ кадрите в България.

ТУЕС е много добър пример за интегрирането на бизнесите в ИТ образованието – менторстване и спонсориране на Hack TUES и TUES Fest, възможност за стажове и вратичка за работа още от 11 клас и други подобни примери.

Бъдещото, според мен, е в разширяването на това, което ТУЕС вече прави, и позволяването на нови хора (без значение от възраст, местоживеене и прочее) да се докоснат до тази екосистема. Голяма крачка напред за това, според мен, би било организирането на хакатони от различни компании, кампания за разработването на продукт/сайт с благотворителна цел, позволяваща на различни хора да участват и средствата да отидат за добро и други подобни примери. 

10. Как бихте описали корпоративната култура във Вашата компания?

Спокойно мога да кажа, че ние сме далеч от корпоративната култура. Бъдейки във фирмата, когато екипът е бил малък и когато е бил голям, чувството за единност си остава. Културата ни е приятелски настроена, колегите си организират регулярни излизания заедно с различни тематики, играли сме белот след работа спонтанно без организации, гледали сме филми на прожекторите и други такива offtopic инициативи, които в една корпоративна среда изискват тежка организация от HR, покани, бюджетиране и прочее.

11. Как Вашата компания се ангажира със социална отговорност и подкрепа на общността? 


Като световен лидер в WordPress разбработката, DevriX активно допринася за развитието на open-source платформата. Това включва организиране на вътрешни Contributor days, участие и подкрепа на WordCamp конференции в България и по света, създаване на безплатни плъгини и теми и още, и още.

В нашия годишен план винаги присъстват и инициативите на ТУЕС, в които се включваме вече повече от 6 години – подкрепяме провеждането на Hack TUES, TUES Fest и летните стажове на учениците. Щастливи сме, че допринасяме за образованието в нашата индустрия.

Освен това, вътрешно в компанията постоянно текат различни активности. Такъв пример е ежемесечният Charity Kitchen, в който се включва целият ни екип, подпомагайки различни социални каузи.

12. Какво е значението на партньорството с асоциации като нашата за Вашата компания? 

В DevriX вярваме, че бъдещето на иновациите е в ръцете на младите таланти. Партнирайки си с асоциации като АЗТУЕС, ние не само подкрепяме следващото поколение дигитални гурута, но и насърчаваме сътрудничеството и креативното решаване на проблеми. Като част от ТУЕС общността от дълги години, наш стремеж и гордост е да допринасяме към развитието на бъдещите лидери в индустрията.

13. Какви са бъдещите Ви планове и цели за развитието на компанията?  

Много е трудно да се изгради план за следващите 5-10 години с оглед на ситуацията по цял свят (криза, войни, епидемии и т.н.) и особено с темповете на развитие на технологиите в ИТ индустрията.

В по-кратосрочен план, бих казал, че сме в режим на адаптация, като успешно успяваме да интегрираме новости в работата ни, позволявайки ни да останем конкурентноспособни.

Моята лична цел за компанията в следващите 6 месеца е да подобрим съществуващия ни tooling, който вече ни улеснява с най-различни автоматизации, но и да изградим нов такъв, който позволява на всички отдели да са максимално ефективни в работата си – да оптимизираме разработването на нови платформи така, че да се поддържаме конкурентни с нашумелите AI website builders, и no-code решения.

14. Какво бихте искали да кажете на нашата общност от туесари и партньори?

Тук мога да спомена три от основните ценности на нашия екип:

  • Никога не спирай на учиш
  • Развивай се постоянно и бъди адаптивен
  • Гори със страст за нещата, които правиш

15. Как оценявате значението на ТУЕС и АЗТУЕС за развитието на ИТ индустрията в България? 

Смятам, че инициативите на ТУЕС и АЗТУЕС са от изключително значение за развитието на бъдещите ИТ специалисти, тъй като предлагат съвкупност от качествено образование и насърчават връзката между ученици и професионалисти в конкретните сфери. Много ценни са всички възможности за нетуъркинг, менторстване и срещите с екипи в реална работна среда, което прави туесари добре подготвени за това, което ги очаква след училище.

Вдъхновихме ли ви?

DevriX не просто създават технологии – те изграждат общност и подкрепят мисията на АЗТУЕС и ТУЕС. Историята на Божидар Вълчовски показва как амбицията и смелите решения могат да те отведат на върха, а DevriX доказват, че успехът е най-силен, когато е споделен. С тяхната подкрепа и визия за бъдещето, вдъхновяваме и даваме крила на следващото поколение ИТ таланти. Благодарим ви, DevriX, че сте не просто партньор, а истински приятел на АЗТУЕС!

Коментари